Ojed kod beba se može javiti kod prelaska sa mleka na hranu, ali i pre toga, ako je mama jela hranu na koju je beba osetljiva. Može se javiti i kao reakcija na jednokratne pelene, jer njihov superupijajući gel upija sve, pa i vlagu bebine kože. Zbog toga i mnogi pedijatri savetuju prelazak na platnene pelene u slučajevima kad bebe pate od pelenskog osipa. A evo šta još možete uraditi da pomognete svojoj bebi:
1. Mamino mleko
Ojed bebine guze, kao i sve vrste pelenskog osipa možete izlečiti ili makar ublažiti (zavisi od stadijuma), nanošenjem par kapi maminog mleka na prethodno opranu i nežno obrisanu bebinu kožu. Ostavite da se samo osuši pre stavljanja čiste pelene.
2. Kiselo mleko
Sećate se šta je mama stavljala tati na ramena kad bi „izgoreo“ na plaži? Kiselo mleko pomoći će i u smirivanju bebine iritirane kože.
3. Ovsene pahuljice
Da, ovsene pahuljice 🙂 sameljite ih u blenderu dok ne postanu praškaste pa pomešajte sa vodom u kadici. Za prosečnu bebeću kadicu treba oko 3 šolje pahuljca. Neka se beba kupa što duže, idealno bi bilo 15-20 minuta.
4. Maslinovo ulje
Tolike pomade se (navodno) prave sa maslinovim uljem i to ih čini skupljim i kvalitetnijim. Za bebu je najbolje obično, prirodno, ekstra devičansko maslinovo ulje, koje ćete namazati u tankom sloju na čistu kožu.
5. Kantarionovo ulje
Još delotvornije od maslinovog, posebno ako sami berete cvetove kantariona i pravite maceraciju u maslinovom ulju. Vrlo umirujuće deluje, a najdelotvornije je ako ga namažete na iritirano mesto i ostavite malo na vazduhu, tj. ne zatvorite odmah pelenu.